سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: برای حل مشکلات و توانمندسازی زندانیان نیازمند هم افزایی مسئولین و دستگاه ها، مدیریت بومی و استفاده از تمامی امکانات استان هستیم.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، حمید ملانوری روز چهارشنبه 12 دی ماه 97 در نشست برنامه ریزی و توانمندسازی زندانیان افزود: در حوزه مسائل اجتماعی با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم و تا زمانی این مشکلات به صورت ریشه ای حل نشود؛ هم چنان شاهد بحران های اجتماعی در سطح جامعه خواهیم بود.
وی با اشاره به بازگشت مجدد 54 درصد زندانیان آزاد شده به زندان تصریح کرد: تا وقتی که مشکلات اولیه زندانیان در بحث اشتغال، معیشت، آموزش و سایر مسائل حل نشود؛ این افراد مجددا به زندان برخواهند گشت.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان اظهار داشت: باوجود صرف هزینه های زیاد برای ساخت زندان و افزایش سالیانه 4 درصدی تعداد زندانیان در سطح استان، متأسفانه با افزایش تعداد زندانیان شاهد مسائل و مشکلاتی در بین خانواده ها شامل: افزایش طلاق، خشونت، بی تربیتی، همسر آزاری، بی اخلاقی و بی تربیتی هستیم.
ملانوری گفت: انسان ها کرامت دارند و تا زمانی که برای حفظ حرمت آن ها خدمات مناسبی ارائه نشود؛ هیچ کدام از برنامه های مسئولین عملیاتی نخواهد شد.
وی با اشاره به سه راه حل موجود برای توانمندسازی زندانیان خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات زندانیان نیازمند هم افزایی، مدیریت بومی و استفاده از تمامی امکانات استان هستیم.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان افزود: باید با تأمین سرپناه، تربیت فارغ از مسائل امنیتی و اجباری، آموزش و مهارت آموزی و همچنین کمک به خودکفایی و اشتغال زندانیان، زمینه بازگشت آن ها به زندگی عادی جامعه را فراهم کنیم.
ملانوری با اشاره به کمبود زیرساخت ها برای توانمند سازی و اشتغال زندانیان تصریح کرد: مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی با 170 هکتار زمین یکی از زیرساخت های مهمی در شهر کرمان است و علیرغم امکانات و ظرفیت های بسیار زیادی که دارد؛ هم اکنون بدون استفاده است.
وی با اشاره به لزوم هم افزایی و بهره گیری از تمامی امکانات برای حل مشکلات زندانیان اظهار داشت: باتوجه به هماهنگی با مسئولان جهاد کشاورزی زمینه بهره گیری از این مرکز برای آموزش و اشتغال زندانیان فراهم شده است.
 
در این نشست زمینه های بهره گیری از امکانات و ظرفیت های مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی کرمان برای حل مشکلات اشتغال و آموزش مهارت آسیب دیدگان اجتماعی شامل: زندانیان، زندانیان آزاد شده، خانواده های زندانیان، معتادان متجاهر بررسی و مقرر شد دستگاه های اجرایی برای راه اندازی مرکز مذکور همکاری و هم افزایی کنند