سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: امکانات و زیرساخت های بسیار زیادی برای توسعه اقتصادی در کشور و استان کرمان فراهم شده و باید به نحوه استفاده از این ظرفیت ها توجه لازم صورت گیرد.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، حمید ملانوری روز یکشنبه در کارگروه توسعه صادرات استان افزود: هر امکانی برای توسعه و نشاط اقتصادی در کشور، باید به کار گرفته شود و در این رابطه لازم است که  بر مبنای تجمیع امکانات، همراهی و همکاری به پیش رفت.
وی با اشاره به اینکه بحث صادرات و واردات از موضوعات مهم در توسعه و نشاط اقتصادی است، گفت: در حوزه حمایت از کالای ایرانی باید فرهنگسازی و تلاش کرد اما نمی توان مرزهای کشور را بست.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان خاطرنشان کرد: باید تلاش شود آنچه در کشور قابلیت تولید دارد، بر اساس فرمایشات رهبری با کیفیت و با هزینه مناسب تولید شود.
ملانوری با تاکید بر اینکه با وجود تمامی تحریم ها و تهدیدها، قدرت دیپلماسی و نفوذ کشور ما به اندازه ای است که در دنیا حرف های زیادی برای گفتن داریم، اظهارداشت: دانش، آگاهی و فهم شرایط کنونی برای پویایی فعالیت های اقتصادی، توسعه صادرات و ایجاد توازن بین صادرات و واردت موضوع مهمی است.
وی گفت: دولت، اشخاص و بخش خصوصی باید تمام توان خود را برای ایجاد هم افزایی، مشارکت و همکاری به کار گیرند و از فعالیت های جزیره ای خودداری شود.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان از اتاق بازرگانی استان کرمان به عنوان یکی از اتاق های بسیار فعال در کشور اشاره و بیان کرد: استان کرمان در حوزه های اقتصادی، میراث فرهنگی، فرش، صنایع دستی و .... ظرفیت های بسیار زیادی دارد.
ملانوری با تاکید بر اینکه پته یکی از ظرفیت های مغفول و غریب استان کرمان به شمار می رود، گفت: محصولاتی از جمله پته و کلمپه از جمله محصولات منحصر به فرد استان کرمان در کشور  به شمار می روند که باید به خوبی معرفی شده و برای آنها بازاریابی خوبی صورت گیرد.
سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با اشاره به اینکه نمایشگاه ها باید با کیفیت برگزار شود، عنوان کرد: نمایشگاه های استان کرمان باید در حوزه های ملی و بین المللی تعریف شوند تا کیفیت آنها در حد بالائی باشد و پوشش رسانه ای در حوزه بین المللی نیز داشته باشند.
ملانوری با اشاره به اینکه در قالب نمایشگاه ها ضمن فروش محصولات، باید برای معرفی ظرفیت ها نیز اقدام شود، گفت: باید در حوزه اطلاع رسانی، فرهنگسازی و تبلیغات هر چه بیشتر تلاش شود.
وی با تاکید بر برگزاری نمایشگاه تخصصی فرش دستباف به صورت تخصصی و ملی و با حضور استان های مختلف، گفت: استان کرمان در تولید فرش از جمله تولید فرش عتبات عالیات سابقه بسیار درخشانی دارد و موقعیت بسیار خوبی برای معرفی ظرفیت های موجود این استان در حوزه فرش وجود دارد.
 
***هنر صنعت فرش، از مزیت های اصلی کرمان در دنیاست
 رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با اشاره به اینکه یکی از مزیت های اصلی استان کرمان در حوزه فرش به عنوان یک هنر صنعت است، افزود: محال است در جایی از فرش نام برده شود اما از کرمان به عنوان استانی تاثیرگذار در صنعت فرش معرفی نشود.
فرشته دست پاک با اشاره به اینکه یکی از بازارهای وارداتی در امریکا، فرش کرمان است، گفت: تنها اتاقی که کمیته تخصصی فرش دستباف دارد، اتاق بازرگانی کرمان است.
وی یکی از مصادیق اصلی حمایت از کالای ایرانی را حمایت از فرش دستباف دانست و ادامه داد: دغدغه کمیسیون صادرات این است که صنعت فرش دستباف جدی گرفته شود.
رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با بیان این مطلب که یکی از بحران های کشور در حوزه ایجاد اشتغال است، افزود: به طور متوسط  برای ایجاد هر شغل در کشور 200 میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز است اما در صنعت فرش با کمترین هزینه برای دولت، می توان اشتغال ایجاد کرد.
دست پاک با اشاره بر این مطلب که بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی باید اشتغال روستائی را حفظ کرد، ادامه داد: اگر این افراد را در چرخه بافت فرش حفظ نکنیم، انها به چرخه بیکار جامعه اضافه می شوند و باید با هزینه های بسیار بالا در راستای ایجاد شغل برای آنها اقدام کرد.
وی از فرش به عنوان کالایی کاملا تولید داخلی یاد کرد و گفت: فرش، هنری مربوط به هزاران سال است که باید آن را قدر بدانیم و حفظ کنیم.
رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران اظهارداشت: طی دو هفته گذشته، کارگروه تخصصی فرش دستباف به عنوان کارگروهی تخصصی به استان ها ابلاغ شده است.
دست پاک از فرش به عنوان هنر صنعت ملی کشور یاد کرد و ادامه داد و اظهارداشت: فرش دستباف صنعت و هنری حامل فرهنگ، هنر وتمدن است که در حوزه توسعه اقتصادی و اشتغال کشور تاثیر به سزایی دارد و تنها محصولی است که تمامی این مزیت ها را به تنهایی شامل می شود.
 
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، این جلسه صدور مجوز سایت نمایشگاهی سیرجان مورد بررسی و تائید قرار گرفت و در ادامه تقویم 98 سایت نمایشگاهی جنوبشرق نیز بررسی شد.
در این نشست مقرر شد که طی یک هفته آینده تعیین تکلیف زمین سایت نمایشگاهی سیرجان با شهرداری یا وزارت راه و شهرسازی انجام شود و مقرر شد این سایت در دهه فجر سال 98 به بهره برداری برسد.