مجموعه بزرگ امدادی، فرهنگی و ورزشی هلال احمر رفسنجان به عنوان نخستین پروژه از مجموعه ۴۰ افتتاحیه جمعیت هلال احمر کشور به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ظهر امروز(سه شنبه) با حضور رئیس این جمعیت افتتاح شد.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان ، در سفر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور به اتفاق انارکی محمدی نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، ملانوری سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان؛ مجموعه بزرگ امدادی،  فرهنگی و ورزشی جمعیت هلال احمر رفسنجان  افتتاح شد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان در این آئین ضمن تسلیت به مناسبت سالروز زلزله بم، افزود: با عنایت به اینکه کرمان استان زلزله خیزی است، تجربه های زیادی در این زمینه کسب شده است.
حمید ملانوری یادآورشد: طی سال گذشته در استان کرمان ۲ زلزله پشت سرهم به وقوع پیوست که خوشبختانه توسط جمعیت هلال احمر استان به خوبی مدیریت و امدادرسانی شده است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین ( ۵۰ درصد) موقوفات هلال احمر کشور در شهرستان رفسنجان است و متولی این موقوفات رئیس جمعیت هلال احمر است، تصریح کرد: در رفسنجان انسان‌های خیری حضور دارند که در صحنه های اجتماعی پیشرو هستند لذا امیدواریم در جهت نیات واقفان، وقف‌ها احیا و گسترش یابند.
 
*** افتتاح 40 پروژه جمعیت هلال احمر در کشور
رئیس جمعیت هلال احمر کشور نیز در این آئین گفت: پروژه رفسنجان با 3 هزار و  200 مترمربع، مرکز امدادی فرهنگی ورزشی است که سال‌های سال به دلایلی به اتمام نرسیده بود و الان می‌تواند منشا خیر و برکت و فرصتی برای گسترش نشاط اجتماعی  درجامعه باشد.
رئیس جمعیت هلال‌‌احمر کشور بیان داشت: یکی از وظایفی که جمعیت هلال‌احمر بر اساس اصول هفتگانه‌ای که دارد ایجاد نشاط، امید، محبت، صلح و دوستی است.
وی افزود:  گسترش چنین فضاهایی کمک می‌کند نشاط را در جوانان و همه مردم ایجاد کنیم تا بتوانیم از این طریق به آرمان‌ها و آرزوهای امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب و همه کسانی که تلاش کردند به چهل‌سالگی انقلاب برسیم نزدیک شویم.
پیوندی تصریح کرد: رفاقت، دوستی، همدلی و همراهی همه می‌تواند امید و  نشاط ایجاد کند و جمعیت هلال احمر وظیفه خود می‌داند در همه زمان‌ها در کنار مردم باشد و با تمام قوا و اعتباراتش وسط میدان می‌آید.
رئیس جمعیت هلال‌‌احمر کشور عنوان کرد: امسال هدفی در جمعیت هلال احمر طراحی کردیم که 40 پروژه بزرگ و کوچک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب افتتاح کنیم و  امروز  شروع این چهل پروژه در رفسنجان عملیاتی شده و تا دهه‌فجر در نقاط مختلف کشور مابقی پروژه‌ها افتتاح می‌شود.
وی افزود: برای برگزاری چهلمین سالگرد انقلاب این پروژه‌ها شور و شوقی برای مردم ایجاد می‌کند.
یپوندی با بیان این مطلب که سومین ارگان بعد از  آستان قدس و سازمان اوقاف هستیم که وقفیات مردم را به جمعیت واگذار کردند تصریح کرد: تلاش است  این وقفیات طبق خواسته واقف در جهت رفع مشکلات مردم به کار گرفته شود.
رئیس جمعیت هلال‌‌احمر با بیان اینکه نیمی از موقوفات هلال احمر در کل کشور در رفسنجان وجود دارد، خاطرنشان کرد: اعتبار و افتخار بزرگی برای مردم این شهرستان است و حاکی از روحیه نیکوکاری، نوعدوستی و صلح‌طلبی است.
پیوندی ادامه داد: در استان کرمان و شهر رفسنجان کارهای بسیار زیادی انجام گرفته اما تا ایده‌ها و آرمان‌ها فاصله داریم باید بکوشید در تمام قسمت‌ها در حوزه جوانان، داوطلبان و امداد و نجات تلاش و کوشش بیشتری انجام داد.
وی اظهار داشت: هیچ نقطه از کشورمان مصون از حوادث طبیعی نیست و زلزله سردسته این حوادث است، استان کرمان منطقه زلزله‌خیزی است زلزله بم در 15 سال پیش خاطره غم‌انگیز برای ایران و حتی جهانیان بود که 35 هزار نفر مظلومانه زیر خاک مدفون شدند.
رئیس جمعیت هلال‌‌احمر تأکید کرد: باید کاری کنیم و آماد‌گی داشته باشیم که با ناسازگاری طبیعت مقابله کنیم. دوهدف باید دنبال کنیم اول اینکه ما به عنوان جمعیت از لجستیک و اقلام امدادی در خانه‌های هلال بی‌نیاز شویم و این اقلام را تأمین کنیم چون امدادرسانی باید از پایین به بالا برود از بالا به پایین زمان‌بر است و نمی‌تواند لحظات اول به کمک مردم بشتابد و اقلام امدادی باید به اندازه کافی باشد.
پیوندی در این زمینه تصریح کرد: اگر پول بسیار زیادی داشته باشیم به همه جا چادر، ماشین امداد و نجات بدهیم نمی‌توانیم حوادث را آن‌گونه که لازم است پوشش‌دهی کنیم بلکه آموزش همگانی باید توسعه یابد تا عموم مردم  بتوانند با حوادث به خوبی برخورد کنند تا آسیب کمتری ببینند.
وی اضافه کرد: امدادگر ما اگر هم بخواهد به سرعت بیاید حتما زمان و سرعت می‌خواهد و گاهی امدادرسانی غیرممکن است اما الان که فرصت داریم همه دستگاه‌ها با یک نگاه جدی به آموزش نگاه کنیم و نسبت به آموزش اهتمام بورزیم گسترش آموزش عمومی فصل جدیدی برای تلاش و کوشش ما خواهد بود.
 
*** هلال احمر وظایف خود را در امدادرسانی به خوبی انجام داده است
در ادامه نماینده مردم شهرستان های انار و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هلال احمر وظایف خود را در امدادرسانی به خوبی انجام داده است، بیان کرد: بیش از هشت میلیارد تومان توسط جمعیت هلال احمر استان کرمان به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه کمک شده است
محمدی انارکی ادامه داد: برگزاری جلسات متعدد هیات مدیره جمعیت هلال احمر استان کرمان با نمایندگان مجلس استان از جمله اقداماتی است که توانسته در بیان مشکلات مردم و حل آن راه گشا باشد.
نماینده مردم شهرستان‌های انار و رفسنجان در خانه ملت با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر استان کرمان جایگاه بسیار خوبی در میان خیران و واقفان دارد، تصریح کرد: رسیدگی و احیای املاک و موقوفات جمعیت هلال احمر بسیار مهم و ضروری است و این اقدام بایستی در راستای اهداف واقف انجام شود.
وی ادامه داد: در این زمینه شورای شهر و شهردار رفسنجان همکاری بسیار خوبی با جمعیت هلال احمر در راستای احیای موقوفات جمعیت هلال احمر خواهد داشت.
 
** افتتاح مجموعه فرهنگی، امدادی و ورزشی برای کاهش آسیب های اجتماعی
در ادامه این مراسم مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه برای احداث مجموعه ورزشی تعدادی از مسئولان استانی، جمعیت هلال احمر را همراهی کردند، گفت: ارتباط مستمر و همسوی مسئولان استانی با جمعیت هلال احمر استان باعث شده است تا از ظرفیت های موجود در استان به خوبی استفاده شود.
فلاح درباره مجموعه بزرگ امدادی، فرهنگی و ورزشی جمعیت هلال احمر رفسنجان اظهارداشت: این مجموعه ورزشی به متراژ سه هزار و ۲۰۰ متر مربع ساخته شده و به منظور نشاط بیشتر، گسترش فعالیت های فرهنگی و ورزشی و کاهش آسیب های اجتماعی راه اندازی شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان به برنامه های اجرا شده از سوی این جمعیت اشاره کرد و افزود: داروخانه هلال احمر به واسطه کاهش تعداد کسورات بیمه سلامت حائز رتبه برتر در میان داروخانه های رفسنجان شده است، همچنین هلال احمر شهرستان رفسنجان موفق به راه اندازی نخستین تیم اسب سوار امدادونجات شده، به علاوه ۷۲ خانه هلال نیز در این شهرستان راه اندازی شده است.
به گفته فلاح، با هدف آموزش امدادی به عموم مردم اجرای دوشنبه های امدادی در پارک ها و بوستان های رفسنجان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۰ پروژه عمرانی و امدادی از سوی جمعیت هلال احمر در تمامی استان ها افتتاح خواهد شد که مجموعه بزرگ ورزشی، امدادی و فرهنگی هلال احمر شهرستان رفسنجان نخستین پروژه در این زمینه بوده است.