سرپرست استانداری کرمان با تاکید بر اینکه استحکام بنای مدارس غیر دولتی باید از سوی یک مهندس و نظام مهندسی مورد تائید قرار گیرد، گفت: به منظور اطمینان از استحکام بنای مدارس غیر دولتی، این مدارس باید از مهندس پروانه دار نظام مهندسی مجوز گرفته و آن را به تائید نظام مهندسی برسانند.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، محمدجواد فدائی بعد از ظهر یکشنبه در چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمان در سال جاری افزود: آموزش و پرورش باید ضوابط مربوط به معابر و ترافیکی را نیز برای احداث مدارس غیر دولتی رعایت کند.
وی در ادامه اجرای طرح آموزش مهارت های زندگی قبل از ازدواج به دانش آموزان دختر را طرحی خوب ارزیابی کرد و گفت: این طرح در شورای آموزش و پرورش مورد تصویب قرار گرفت و پس از این باید در کارگروه اجتماعی نیز تصویب شود و در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز منابع مالی آن مشخص شود.
سرپرست استانداری کرمان با اشاره به اینکه در این جلسه مقرر شد شوراهای آموزش و پرورش شهرستان ها برای هزینه پیش دبستانی های دولتی بین صفر تا 15 درصد افزایش را تصویب کنند، گفت: در شورای آموزش و پرورش باید روی مباحث اصلی آموزش و پرورش بحث شود و بیشتر بدانیم که انتظار ما از آموزش و پرورش چیست و تا چه میزان توانسته ایم این انتظارات را اجرائی کنیم.
فدائی بر تشکیل کمیسیون های تخصصی برای بررسی بحث های مربوط به آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: با تشکیل کمیسیون های تخصصی، مسائل جزئی در این کمیسیون ها بررسی می شود و در شورای آموزش و پرروش به مباحث کلی و کلان رسیدگی می شود.

***ثبت نام 625 هزار دانش آموز در استان کرمان طی سال جاری

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز گفت: سال گذشته حدود 601 هزار دانش آموز در استان کرمان ثبت نام کردند که این تعداد در سال جاری 625 هزار دانش آموز بوده است و پیش بینی می شود که 5 هزار دانش آموز دیگر نیز به این تعداد افزوده شود.
احمد اسکندری نسب، شمار کلاس های درس استان کرمان را حدود 29 هزار کلاس دانست و افزود: این تعداد کلاس در قالب 7 هزار و 680 مدرسه فعال هستند.
وی بیان کرد: در بخش غیر دولتی نیز 916 مدرسه فعال هستند که نسبت به سال تحصیلی گذشته 10 درصد رشد داشته است و در حال حاضر 101 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به این مطلب که 106 باب مدرسه شبانه روزی نیز در استان کرمان مشغول به فعالیت هستند، عنوان کرد: 27 هزار و 565 دانش آموزان عشایر و روستایی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.
اسکندری نسب یکی از رویکردهای دولت تدبیر و امید را جذب کمک های خیران برای احداث و تجهیز مدارس دانست و ادامه داد: در مجموع هزار و 763 کلاس توسط خیران احداث شده که از این تعداد، 400 کلاس در دست تکمیل و تجهیز قرار دارد
وی با اشاره به اینکه درصد پوشش تحصیلی در استان کرمان در مقطع ابتدایی 98.24، در متوسطه اول 97 درصد و متوسطه دوم 82 درصد است، گفت: در سال تحصیلی جاری 3 هزار و 252 متقاضی نقل و انتقالات داشته ایم که دو هزار و 200 نفر از آنها منتقل شدند و در این حوزه شاهد رضایت مندی مناسبی بوده ایم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: در سال تحصیلی جاری، هدایت تحصیلی40 هزار دانش آموز مقطع متوسطه انجام شد که 59 درصد از دانش آموزان جذب رشته های نظری و 41 درصد نیز جذب رشته های فنی و حرفه ای شده اند.
اسکندری نسب بیان کرد: 35 هزار دانش آموز در شورای آموزش و پرورش استان با حضور سرپرست استانداری کرمان مباحث مربوط به استحکام مدارس، اردوهای راهیان نور، طرح آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان و... بررسی شد. اتباع بیگانه در استان کرمان مشغول به تحصیل هستند که در این زمینه هیچ اعتباری از سوی هیچ سازمانی به آموزش وپرورش اختصاص نمی یابد.