سرپرست استانداری کرمان گفت: توسعه گردشگری با تمامی منافع و نکات مثبت آن، در کشور ما سخت و ظریف است.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، محمدجواد فدائی صبح دوشنبه در کارگروه گردشگری استان کرمان ضمن گرامیداشت هفته گردشگری، از دست اندرکاران این حوزه تقدیر کرد و ادامه داد: توسعه گردشگری با تمامی منافع و نکات مثبت آن، در کشور ما سخت و ظریف است.
وی با بیان اینکه توسعه گردشگری باید با توجه به ظرافت های موجود دراین عرصه انجام شود، اظهارداشت: در برگزاری تورهای گردشگری باید به نحوی اقدام شود که تمامی ضوابط و جوانب دینی، شرعی و فرهنگی رعایت شود.
فدائی با اشاره به این مطلب که معرفی ظرفیت های گردشگری استان کرمان ضروری است، افزود: از حضور دست اندرکاران صنعت گردشگری در نمایشگاه های داخلی و خارجی حمایت می کنیم.
سرپرست استانداری کرمان تاکید کرد: در صرف هزینه ها و اعتبارات باید به مهندسی ارزش توجه ویژه ای صورت گیرد و به نحوی اقدام شود که اعتبارات و تسهیلات موجود به درستی و به طور کامل جذب شود و به بهترین شکل نیز مورد استفاده قرار گیرند.
وی گفت: کوتاهی ها و برخی کم کاری های کلی در سیستم اداری ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته وجود دارد که باید برای رفع آنها اقدام شود.
فدائی افزود: در استان کرمان به عنوان خواستگاه هواپیمایی ماهان نباید مشکلی در ایجاد پروازهای خارجی داشته باشد و باید در این زمینه پیگیری های لازم صورت گیرد.
سرپرست استانداری کرمان اظهارداشت: با وجود تمامی ظرافت ها برای توسعه گردشگری، همواره از توسعه این صنعت حمایت کرده و خواهیم کرد.
وی ادامه داد: جاذبه های گردشگری و تاریخی استان کرمان مواد اولیه بسیار خوبی برای توسعه صنعت گردشگری به شمار می رود و این صنعت به دلیل اشتغال زایی بالا، درآمد مناسب و بازدهی سریع از جایگاه ویژه ای در مسیر توسعه برخوردار است.


*** مسائل سیاسی بیشترین آسیب را به حوزه گردشگری می زند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز گفت: ضمن اشاره به این مطلب که با بروز مسائل سیاسی، بیشترین آسیب به حوزه گردشگری وارد می شود، گفت: آژانس های مسافرتی به شکلی برنامه ریزی کرده اند که تعدیل نیرو نداشته و از این مرحله کنونی عبور کنیم و باید از اقدامات انجام شده در این حوزه، تقدیر کرد.
غلامرضا فرخی افزود: مدیران تلاشگر و توسعه نگر، مردم مهمان نواز، داشتن بیشترین آثار گردشگری، شهر صنایع دستی و ....از داشته های استان کرمان برای توسعه گردشگری به شمار می رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهارداشت: سومین ابر ماراتن بین المللی کرمان از 7 تا 15 مهرماه در استان کرمان برگزار می شود و در این ابرماراتن 18 دونده خارجی، در مجموع 250 کیلومتر خواهند دوید.


**** لزوم معرفی ظرفیت های استان کرمان

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و گردشگری استان کرمان نیز با بیان اینکه مهمترین مشکل این استان مربوط به عدم معرفی ظرفیت های آن است، گفت: مهمترین وظیفه همه ما در بخش های خصوصی و دولتی، معرفی ظرفیت های استان کرمان است.
مهدی سیاوشی به وجود هفت اثر ثبت شده جهانی در استان کرمان اشاره کرد و ادامه داد: تدوین طرح جامع گردشگری استان کرمان نیز آغاز شد اما با توجه به تغییر نرخ ارز ادامه آن امکان پذیر نبود و در صورت حمایت و پیگیری های لازم، این طرح تا پایان سال جاری تدوین خواهد شد.
وی اظهارداشت: علاوه بر ایجاد پروازهای خارجیف توسعه پروازهای داخلی و بین استانی نیز در توسعه گردشگری استان کرمان نقش به سزایی خواهد داشت.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و گردشگری استان کرمان بر توسعه همکاری معین های اقتصادی برای توسعه صنعت گردشگری نیز تاکید کرد و ادامه داد: در ژاپن و فرانسه از لیست سیاه خارج شده ایم اما هنوز در لیست سبز نیز قرار نداریم و باید از طریق وزارت امور خارجه پیگیری ها برای ورود استان کرمان به لیست سبز انجام شود.
سیاوشی گفت: لازم است که در تخصیص اعتبارات عمرانی به توسعه زیرساخت های گردشگری توجه ویژه ای صورت گیرد.

⬅️ در این نشست، نظرات دست اندرکاران بخش های مختلف صنعت گردشگری مطرح شد.