سرپرست استانداری کرمان، گفت: تحقیق در مورد شاخص های توسعه شمال و جنوب استان و مقایسه آن با وضعیت کشوری نشان از وضعیت نرمال استان به نسبت کشوری دارد.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، محمدجواد فدائی صبح پنجشنبه در سی و ششمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان، افزود:  استان کرمان حداقل در 25 شاخص توسعه ای وضعیتی پایین تر از متوسط کشوری دارد و در 22 شاخص نیز وضعیت استان بالاتر از نرخ متوسط کشوری است و به نسبت کشوری در وضعیت نرمالی قرار داریم
وی اظهار داشت: در بخش گاز رسانی روستایی جمعیت تحت پوشش در استان کرمان 38 درصد است که متوسط کشور 75 درصد است و در حوزه شهری نیز جمعیت تحت پوشش استان 85 درصد است که نرخ متوسط کشوری در این ارتباط 97 درصد است.
فدائی با اشاره به مشکل آب استان کرمان اظهار داشت: تجهیز چاه ها به کنتور حجمی، بستن چاه های غیرمجاز و یا محدود کردن آن ها و تغییر سیستم های آبیاری به سیستم های دارای راندمان بالا بخشی از راه حل هایی است که می توان در این خصوص اجرا کرد.
سرپرست استانداری کرمان با اشاره به لزوم انجام فعالیت های پژوهشی و ارائه برنامه های عملیاتی برای کاهش مصرف آب و بهره وری بهینه آن در مناطق جنوبی استان، گفت: باید برنامه های عملیاتی ارائه کرده و به آن عمل نماییم و در زمینه بستن چاه های غیرمجاز پیشنهاد فرمانداران خوب است و باید مثلا از 50 چاه 40 مورد مسدود و به 10 مورد دیگر پروانه داده شود.


**** هشت هزار و 500 چاه غیرمجاز در جنوب استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان نیز در این جلسه با تشریح وضعیت منابع آبی جنوب استان، افزود: از 15 هزار و 500 حلقه چاه مجاز و 8 هزار و 500 چاه غیرمجاز در جنوب استان، حدود 2 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که 97 درصد آن در بخش کشاورزی مصرف می شود و کمتر از یک درصد آن در بخش صنعت مصرف می شود.
ابراهیم علیزاده خاطر نشان کرد: متوسط افت دشت‌های جنوب استان حدود 82 سانتیمتر در سال است و مصرف سرانه آب استان کرمان سالانه قریب به 2400 مترمکعب است که بسیار بالاست و باعث شده بیشترین مصرف آب تجدیدپذیر در کشور را داشته باشیم.
وی افزود: نزدیک به120 درصد منابع آب تجدیدپذیر را سالیانه در استان مصرف می کنیم در حالی که نُرم جهانی 40 درصد و نرم ایران 80 درصد است که استان کرمان از خط قرمز نیز عبور کرده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با اشاره به راهکارهای استفاده بهینه از منابع آب، گفت: 30 سال است که دستگاه های مختلف یکدیگر را محکوم کرده و هیچ چیزی عاید ما نشده است تا اینکه اسفندماه 96 وزیر نیرو، وزیرجهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان محیط زیست نامه ای را به رئیس جمهور نوشته و این نامه منجر به مصوبه ای در دولت با 9 بند و نهایتا تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی شد که متناسب با آن کارگروه استان ها تشکیل شد.
وی با اشاره به راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای حل مشکل آب استان، گفت: در راهکار کوتاه مدت  بایستی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف را دنبال کنیم و سرجمع آب ضافی برخی از بخش ها را به بخش های دیگر اختصاص دهیم. و در قالب راهکار بلند مدت نیز بایستی رسیدن به آب قابل برنامه ریزی در وضعیت ثبات آب در دشت ها را پیگیری کنیم. که این امر به معنای لزوم کاهش مصرف سرانه آب استان از 6 میلیارد مکعب به 4 میلیارد است.

⬅️ لزوم تدوین سند بهره وری جنوب استان کرمان، تامین بخشی از بذر هیبرید مورد نیاز استان کرمان براساس برنامه الگوی کشت توسط محققین استان کرمان در مدت سه سال و انجام طرحی پایلوت برای اجرای تجهیز چاه های منطقه جنوب به کنتورهای حجمی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان بخشی از مصوبات سی و ششمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان می باشد.