سرپرست استانداری کرمان گفت: اگر هدف نظام آموزش و پرورش مبتنی بر آموزش هنر زندگی کردن به دانش آموزان و نسل آینده باشد؛ آن گاه است که توسعه و تعالی به دنبال آن خواهد آمد و انتظارات جامعه نیز محقق خواهد شد.
به گزارش دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، محمدجواد فدائی صبح یکشنبه در جشن مهر و دانش بمناسبت بازگشایی مدارس و هفته نیروی انتظامی و آئین نواختن زنگ مهر و ایثار، افزود: یکی از نویسندگان آغاز سال تحصیلی را نه فقط آغاز مدارس می داند بلکه آن را آغاز سرنوشت یک ملت، آغاز دیانت، آزادی، دموکراسی، توسعه و عدالت در یک کشور می داند که نشان از اهمیت انتظار جامعه نسبت به مدارس برای آموزش شیوه خوب زیستن است.
وی با اشاره به شش فلسفه تعلیم و تربیت، اظهار داشت: اولین نظریه هدف از آموزش و پرورش را تربیت فرد برای مفید بودن در جامعه می داند(علم برای حرفه). دومین نظریه، هدف نظام تعلیم و تربیت را علم برای علم یا منحصر در آموختن می داند. سومین نظریه، هدف آموزش و پرورش را آموزش تفکر و اندیشیدن می داند. نظریه چهارم با توجه به تفاوت انسان ها هدف آموزش و پرورش را کمک به انسان ها برای شناخت استعدادهای آنان می داند. نظریه پنجم نیز اخلاقی تر کردن انسان ها را هدف آموزش و پرورش می داند و در نهایت نظریه ششم  که هدف مهم نظام تعلیم و تعلم را آموختن هنر زندگی کردن می داند.
فدائی با اشاره به هزینه سرانه سه میلیون تومانی وزارت آموزش و پرورش برای هر دانش آموز در طول یک سال تحصیلی، گفت: به نظر می رسد اگر هدف نظام آموزش و پرورش مبتنی بر آموزش هنر زندگی کردن به دانش آموزان و نسل آینده باشد؛ آن گاه است که توسعه و تعالی به دنبال آن خواهد آمد و انتظارات جامعه نیز محقق خواهد شد.


*** معلمان، افسران مبارزه با جهل و نادانی

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این مراسم با گرامیداشت تقارن هفته دفاع مقدس و هفته بازگشایی مدارس، خاطر نشان کرد: معلمان به عنوان افسران مبارزه با جهل و نادانی تلاش می کنند تا فهم و درک فرزندان این مملکت را بالا ببرند و از طرف دیگر نیروهای نظامی و انتظامی و افسران عرصه دفاع از این نظام و آب و خاک نبز با مبارزه با نیروهای بیگانه نقش بی بدیلی در تعالی کشور ایفا کرده اند.
حجت الاسلام و المسلمین علیدادی سلیمانی گفت: علم و دانش و تعلم آن آدابی دارد که هم یاد دادنش و هم یادگرفتنش را پیرو الزاماتی می کند و از طرفی، کسی که می خواهد علم بیاموزد باید با تمامی تلاش در محضر معلم و دانش باشد و از طرف دیگر، معلم نیز باید با فکر، انگیزه بالا و دلسوزی مطلب را به دانش آموزان تعلیم دهد. 


*** تحصیل 630 هزار دانش آموز در مدارس استان

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان در این مراسم، اظهار داشت: بی شک دستگاه تعلیم و تربیت به عنوان یکی از بزرگترین وزارتخانه های مهم و براساس سند تحول بنیادین  و چشم انداز آموزش و پرورش، تعلیم و پرورش نسل آینده را در چارچوب برنامه ای مشخص بر عهده دارد.
احمد اسکندری نسب افزود: در سال جدید تحصیلی در سطح استان کرمان قریب 630 هزار دانش آموز در 29 هزار کلاس درس مشغول آموختن می شوند که نشان از افزایش چهار درصدی جمعیت دانش آموزی استان نسبت به سال گذشته دارد.
وی گفت: اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان تلاش می کند تا با هدف تحول در محتوا و برنامه آموزشی و نیز تحول در نیروی انسانی و اداره آموزش و پرورش، شعار« تکریم معلم، مدرسه پویا و مدیریت منابع» را درعرصه تعلیم و تربیت محقق کند.

⬅️ لازم به ذکر است؛ در این مراسم به صورت نمادین، زنگ مهر و ایثار توسط نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان و سرپرست استانداری کرمان نواخته شد و 630 دانش آموز کرمانی، سال تحصیلی خود را آغاز کردند.